[Prvotno objavljeno na mojem drugem blogu na straneh Libertarnega Kluba.]

Enega od osnovnih problemov modernih, s parlamenti in zakonodajo urejenih držav vidim v tem, da se s časom obseg birokracije in kompleksnost zakonodaje večinoma le povečujeta, kar omejuje svobodno iniciativo in duši aktivnost gospodarstva. Kaj je osnovni razlog za ta problem in kako bi bilo mogoče obseg birokracije omejiti in doseči, da bi ostala kompleksnost zakonodaje konstantna?

Osnovni razlog za preobilje zakonov je enostavno to, da jih je preveč preprosto sprejemati. Za sprejetje novega zakona je dovolj že polovica poslancev; za spremembo ustave, tega ključnega dokumenta, na katerem temelji stabilnost države, pa je dovolj že dve tretjini.

Pomislimo. Funkcija zakonov je, da prepovedujejo ali predpisujejo ravnanja državljanov. Vsak zakon torej že sam po sebi omejuje svobodo državljanov - zakon, ki tega ne počne, je le prazen zakon. In takšne - pogosto arbitrarne, neumne in nepotrebne - omejitve in prepovedi se lahko sprejme povsem proti volji 49% glasovalcev.

Drug problem zakonodaje je, da postane preobsežna, da bi jo lahko eno samo telo, kot je državni zbor, v celoti obvladovalo. Problem je podoben ekonomskemu problemu centralnega odločanja v komunistični Moskvi. V centralno vodeni Sovjetski zvezi je bilo ekonomskih odločitev bistveno več, kot pa jih je bilo mogoče obdelati, zato odločitve niso bile sprejete in gospodarstvo je stalo. Sistem prostih trgov - kapitalizem - ta problem rešuje tako, da postavi svobodo za sprejem ekonomskih odločitev v roke vsakega posameznika.

Ali ne bi bilo mogoče tudi političnih odločitev podobno decentralizirati in tako doseči bistveno povečanje učinkovitosti političnega procesa?

Predlagam, da bi v fiktivni državi Idealiji zakone sprejemali drugače, kot je sedaj v veljavi. Namesto poslancev in državnega zbora bi se zgledovali po spletni enciklopediji Wikipediji, kjer lahko vsak napiše, kar želi, vsak drug pa lahko to tudi popravi. V sistemu države Idealije bi bili prek sodobnih tehnologij vsi državljani povezani v politični forum, kjer bi imeli vsak svojo identiteto. Vsak državljan, brez izjeme, bi lahko predlagal nov zakon, ki bi bil takoj dan na glasovanje. Predpisan bi bil minimalni prag glasov, ki jih mora vsak zakon zbrati, da stopi v veljavo. Ta prag bi bil po eni strani nizek, da bi lahko tako sprejemali zakone tudi o stvareh, ki večine državljanov ne zanimajo. Po drugi strani pa bi vsak zakon, brez izjeme, moral zadostiti pogoju, da mora v glasovanju zbrati vsaj 80% glasov za in manj kot 20% glasov proti.

In, kar je ključno: tudi kasneje, ko bi bil zakon že v veljavi, bi ga bilo mogoče izpodbiti že s tem, da bi samo zbrali potrebno manjšino 20% glasov proti.

Takšen sistem bi poskrbel za nesporne osnovne potrebe državljanov, saj se glede nespornih osnovnih potreb (npr. da rabimo policijo in gasilce) gotovo vsaj v 80% strinjamo. Nekatere najosnovnejše koncepte, kot npr. pravico do lastnine, pa bi zapisali v ustavi, glede katere bi morala kakršnokoli spremembo potrditi vsaj 80% večina državljanov.

Ne bi pa bilo v takem sistemu zakonov, ki so pisani na kožo le nekaj več kot polovici prebivalstva, do druge polovice pa niso pošteni, jo ovirajo in dolgoročno škodujejo celi državi.